5.Порядок обслуговування розрахунків за правочинами, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза ними, з/без дотримання(м) принципу «поставка цінних паперів проти оплати»
5.1. Центральний депозитарій здійснює розрахунки у цінних паперах:
у разі вчинення правочину щодо цінних паперів на організованому ринку капіталу чи поза ним, якщо проводяться розрахунки за принципом "поставка цінних паперів проти оплати" - на підставі інформації, що подається особою, яка провадить клірингову діяльність;
у разі вчинення правочину щодо цінних паперів на організованому ринку капіталу, якщо проводяться розрахунки без дотримання принципу "поставка цінних паперів проти оплати" - на підставі інформації від оператора організованого ринку капіталу.
у разі вчинення правочину щодо цінних паперів поза організованим ринком капіталу, якщо проводяться розрахунки з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати" (у випадку провадження клірингової діяльності Центральним депозитарієм) - на підставі розпоряджень, отриманих від відповідних клієнтів;
у разі вчинення правочину щодо цінних паперів поза організованим ринком капіталу, якщо проводяться розрахунки без дотримання принципу "поставка цінних паперів проти оплати" - на підставі розпоряджень, отриманих від клієнтів.
У розрахункових операціях, що виконує Центральний депозитарій, можуть приймати участь тільки ті депозитарні установи, що підключені до СОІ і мають незаблокований рахунок у цінних паперах.
При забезпеченні здійснення розрахунків у цінних паперах Центральний депозитарій надає/отримує відповідні повідомлення/розпорядження/інформацію засобами СОІ, зокрема, з урахуванням Специфікації повідомлень стандарта ISO 15022 при обміні електронними документами та/або електронними даними між Національним депозитарієм України та його клієнтами, що розміщена на офіційному сайті Центрального депозитарію: www.csd.ua. (opens new window)
Розрахунки без дотримання принципу "поставка цінних паперів проти оплати" за правочинами щодо цінних паперів, укладеними поза організованими ринками капіталу, здійснюються відповідно до Правил та цього Регламенту на підставі розпоряджень, отриманих від клієнтів не пізніше трьох робочих днів з дати прийняття розпорядження (за наявності зустрічного розпорядження) та/або документів, що є підставою для здійснення цих операцій, якщо розпорядженням не встановлений інший (більший) строк його виконання.
За правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованому ринку капіталу, Центральний депозитарій здійснює розрахунки на підставі та на умовах договору, який укладається:
між Центральним депозитарієм та оператором організованого ринку капіталу у разі здійснення розрахунків без дотримання принципу «поставка цінних паперів проти оплати» у випадках встановлених законодавством;
між Центральним депозитарієм і особою, яка провадить клірингову діяльність у разі здійснення розрахунків з дотриманням принципу «поставка цінних паперів проти оплати».
Центральний депозитарій відкриває рахунок у цінних паперах особі, яка провадить клірингову діяльність та забезпечує виконання розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованому ринку капіталу та поза ним, якщо проводяться розрахунки за принципом "поставка цінних паперів проти оплати", на підставі та на умовах договору про проведення розрахунків у цінних паперах за результатами клірингу з особою, яка провадить клірингову діяльність.
Розрахунки за правочинами щодо цінних паперів та відповідний інформаційний обмін між Центральним депозитарієм і особою, яка провадить клірингову діяльність здійснюється лише протягом регламентного часу операційного дня Центрального депозитарію. Крім того за необхідності проведення розрахунків у цінних паперах відповідно до інформації, отриманої від особи, яка провадить клірингову діяльність, регламентний час операційного дня Центрального депозитарію може бути подовжено до 20:00, а також у випадку необхідності завершення розрахунків депозитарними установами. Всі розрахунки у цінних паперах на рахунках депонентів, клієнтів депозитарних установ, що були ініційовані особою, яка провадить клірингову діяльність у відповідний операційний день та щодо яких надано підтвердження завершення грошових розрахунків, мають бути завершені до закінчення регламентного часу поточного операційного дня проведення розрахунків Центральним депозитарієм.
Розрахунки у цінних паперах за правочинами, вчиненими на організованому ринку капіталу та поза ним з/без дотримання(м) принципу «поставка цінних паперів проти оплати», здійснюються на сегрегованих рахунках депозитарної установи та відповідних відокремлених рахунках депонентів, клієнтів депозитарної установи в автоматичному режимі, на підставі інформації про укладені правочини, отриманої Центральним депозитарієм від особи, яка провадить клірингову діяльність/оператора організованого ринку капіталу. У випадку відкриття депозитарній установі агрегованого рахунку, розрахунки на такому рахунку здійснюються автоматично, а на відповідних рахунках депонентів, клієнтів здійснюються депозитарною установою на підставі інформації, отриманої від Центрального депозитарію.
5.2. Для здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза ними з дотриманням принципу «поставка цінних паперів проти оплати», розрахунки за якими здійснює/забезпечує Публічне акціонерне товариство «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках» (далі - Розрахунковий центр»), рахунки депонентів, клієнтів депозитарних установ повинні пройти процедуру «Ідентифікації». Підтвердження ідентифікації рахунку здійснюється депозитарними установами відповідно до інструкції, розміщеної на сайті Центрального депозитарію.
Після успішного проведення ідентифікації депозитарній установі забороняється виконувати адміністративні операції за рахунком у цінних паперах депонента/клієнта, які можуть призвести до неможливості здійснення розрахунків у цінних паперах за результатами правочинів, зокрема:
закриття рахунку у цінних паперах
блокування або розблокування рахунку в цінних паперах (окрім випадків прямо передбачених чинним законодавством)
внесення змін до анкети рахунку щодо номеру рахунку у цінних паперах/ідентифікатора облікового регістру брокеру, найменування (для юридичних осіб) або П.І.Б. (для фізичних осіб), коду ЄДРПОУ (для юридичних осіб), реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб), номер реєстрації юридичної особи в країні її місцезнаходження (для юридичних осіб - нерезидентів), номеру документа, що посвідчує особу (для фізичних осіб), та коду за ЄДРПОУ інвестиційної фірми, якій депонентом/клієнтом надані повноваження на вчинення правочинів щодо цінних паперів в інтересах депонента/клієнта.
Депозитарна установа виконує зазначені адміністративні операції за рахунком у цінних паперах депонента/клієнта, що був узятий на облік Розрахунковим центром, тільки після отримання від Центрального депозитарію повідомлення про скасування ідентифікації реквізитів рахунків в цінних паперах клієнтів Центрального депозитарію та депонентів, клієнтів депозитарних установ та/або облікових регістрів брокерів.
Скасування ідентифікації проводиться на підставі інформації, отриманої Центральним депозитарієм від Розрахункового центру. У разі неможливості ініціювати скасування ідентифікації учасником клірингу в Розрахунковому центрі, депозитарна установа в окремих випадках може надати в Центральний депозитарій письмовий запит на скасування ідентифікації. Повідомлення про скасування ідентифікації реквізитів рахунків в цінних паперах клієнтів Центрального депозитарію та депонентів, клієнтів депозитарних установ та/або облікових регістрів брокерів містить інформацію про рахунок в цінних паперах клієнта Центрального депозитарію або депонента, клієнта депозитарної установи та/або обліковий регістр брокера, по якому раніше було виконано процедуру ідентифікації, та який більше не буде використовуватись для здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, розрахунки за якими здійснює/забезпечує Розрахунковий центр.
Центральний депозитарій протягом регламентного часу операційного дня по мірі виконання депозитарних операцій надає Розрахунковому центру відомість операцій блокування цінних паперів, що належать клієнтам Центрального депозитарію, депонентам, клієнтам депозитарних установ та/або обліковуються в розрізі облікових регістрів брокерів.
Центральний депозитарій забезпечує проведення операцій блокування для здійснення розрахунків за правочинами, вчиненими на організованому ринку капіталу та поза ним з дотриманням принципу «поставка цінних паперів проти оплати», виключно по тим рахункам у цінних паперах, по яких було виконано процедуру ідентифікації та надано інформацію до Розрахункового центру.
Блокування цінних паперів здійснюється депозитарними установами на підставі розпорядження депонента/клієнта або керуючого рахунком відповідно до інструкції/специфікації, розміщеної на сайті Центрального депозитарію.
Після завершення розрахунків за правочинами цінні папери на рахунках одержувачів залишаються заблокованими для участі у наступних торгах.
Розблокування цінних паперів, заблокованих для участі у торгах, здійснюється Центральним депозитарієм на сегрегованих рахунках депозитарної установи та відповідних відокремлених рахунках депонентів, клієнтів депозитарної установи в автоматичному режимі на підставі розпорядження на розблокування від Розрахункового центру. У разі відкриття Центральним депозитарієм депозитарній установі агрегованого рахунку права на цінні папери розблоковуються депозитарною установою відповідно до отриманої від Центрального депозитарію інформації після перевірки можливості виконання. Депозитарна установа надає Центральному депозитарію повідомлення про виконання розблокування, після чого Центральний депозитарій здійснює розблокування цінних паперів на агрегованому рахунку депозитарної установи. Якщо перевіркою було виявлено помилку, до Центрального депозитарію надсилається відповідне повідомлення.
5.3. Виконання розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованому ринку капіталу без дотримання принципу «поставка цінних паперів проти оплати» (у випадках визначених законодавством) відбувається не пізніше закінчення регламентного часу операційного дня, в який Центральним депозитарієм була отримана та прийнята до виконання відомість правочинів від оператора організованого ринку капіталу, в наступному режимі.
Блокування цінних паперів для участі в торгах на рахунках у цінних паперах депозитарних установ у Центральному депозитарії, здійснюється в автоматичному режимі на підставі розпоряджень на блокування від депозитарних установ в розрізі інвестиційних фірм, яким депонентами/клієнтами надані повноваження на вчинення правочинів щодо цінних паперів в інтересах власників цінних паперів, окремо за кожним оператором організованого ринку капіталу. Протягом регламентного часу операційного дня Центральний депозитарій отримує від оператора організованого ринку капіталу сформовані за результатами торгів відомості правочинів, які є підставою для здійснення розрахунків у цінних паперах, а також розпорядження на розблокування. Центральний депозитарій здійснює перевірку інформації про правочини та розпоряджень на розблокування цінних паперів на наявність помилок та на можливість виконання розрахунків за правочинами та розблокування за розпорядженнями на розблокування.
Після обробки кожної отриманої від оператора організованого ринку капіталу відомості правочинів та розпоряджень на розблокування, Центральний депозитарій надає оператору організованого ринку капіталу звіти про біржові контракти та/або розблокування цінних паперів, які прийняті або не прийняті Центральним депозитарієм для виконання з зазначенням причин у разі відхилення виконання.
Якщо інформація про договори вказана коректно (без помилок), Центральний депозитарій формує та відправляє депозитарним установам, яким відкрито агреговані рахунки, електронні повідомлення про укладені договори щодо цінних паперів, інформація про які отримана від оператора організованого ринку капіталу. Депозитарна установа після отримання від Центрального депозитарію повідомлення, здійснює його перевірку в на предмет можливості виконання. Якщо перевірка пройшла успішно депозитарна установа відсилає до Центрального депозитарію повідомлення (підтвердження) про можливість виконати правочин, зазначений в повідомленні.
На підставі прийнятої відомості правочинів та електронних повідомлень про можливість виконання правочинів від депозитарних установ Центральний депозитарій здійснює розрахунки у цінних паперах на сегрегованих рахунках депозитарної установи та відповідних відокремлених рахунках депонентів, клієнтів депозитарної установи в автоматичному режимі. У випадку відкриття депозитарній установі агрегованого рахунку – Центральний депозитарій здійснює розрахунки на такому рахунку автоматично та надсилає інформацію до депозитарних установ для здійснення ними розрахунків на відповідних рахунках депонентів, клієнтів.
Після завершення розрахунків за правочинами права на цінні папери, по яким не було надано розпоряджень на розблокування, залишаються заблокованими на рахунках депонентів, клієнтів для участі у наступних торгах.
У разі відкриття Центральним депозитарієм депозитарній установі сегрегованих рахунків Центральний депозитарій має право здійснювати обслуговування за такими рахунками проведення розрахунків у цінних паперах за правочинами щодо цінних паперів, вчинених на організованому ринку капіталу, якщо проводяться розрахунки без дотримання принципу «поставка цінних паперів проти оплати», на підставі інформації, отриманої Центральним депозитарієм від оператора цього організованого ринку капіталу, без розпорядження депозитарної установи згідно умов депозитарного договору в порядку, встановленому Правилами та іншими внутрішніми документами Центрального депозитарію, з одночасним відображенням на відповідних відокремлених рахунках депонентів, клієнтів, відкритих депозитарною установою.
5.4. На підставі отриманої ліцензії на провадження клірингової діяльності з визначення зобов’язань, Центральний депозитарій надає депозитарній установі клірингові послуги відповідно до укладеного з нею договору про клірингове обслуговування та за умови набуття статусу учасника клірингу у порядку, встановленому Правилами провадження клірингової діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів (далі – Правила клірингу) та Регламентом провадження клірингової діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів.
Розрахунки з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати" за правочинами щодо цінних паперів, укладеними поза організованими ринками капіталу, здійснюються на підставі сквитованих зустрічних розпоряджень депозитарних установ, що обслуговують сторони правочину. Переказ цінних паперів між рахунками в цінних паперах депозитарних установ здійснюється відразу після проведення грошових розрахунків шляхом обміну в Системі електронних платежів Національного Банку України (далі СЕП) фінансовими повідомленнями стандарту ISO 20022 в режимі одиночних розрахунків, але не пізніше закінчення регламентного часу операційного дня, в який Центральним депозитарієм була отримана інформація від СЕП відповідно до Правил клірингу та/або Регламенту провадження клірингової діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів.