6.1.Обслуговування операцій з цінними паперами, емісія яких здійснюється (здійснена) за межами України, в депозитарній системі України
6.1.1. Центральний депозитарій надає депозитарній установі депозитарні послуги щодо депозитарного обліку, обігу та обслуговування корпоративних операцій належних депозитарній установі та її депонентам, /клієнтам (клієнтам клієнтів) цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, за умови, що такі цінні папери обліковуються або можуть бути зараховані на один з рахунків у цінних паперах, відкритих Центральному депозитарію в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій установі.
6.1.2. Центральний депозитарій здійснює операції за цінними паперами, емісія яких здійснюється (здійснена) за межами України, відповідно до Депозитарного договору, в межах чинного законодавства України та за умови, якщо виконання цих операцій не суперечить нормам та вимогам, встановленим депозитарієм іноземної держави або міжнародною депозитарно-кліринговою установою, законодавством країни, в якій знаходиться та провадить свою діяльність депозитарій іноземної держави або міжнародна депозитарно-клірингова установа, та/або країн, де була здійснена емісія відповідних цінних паперів, а також проспектами емісій відповідних випусків цінних паперів та технічними можливостями Центрального депозитарію.
Депозитарна установа та її депоненти, клієнти (клієнти клієнтів) самостійно несе/несуть повну відповідальність, ризики та наслідки, пов’язані з набуттям/припиненням прав на цінні папери, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, а також пов’язані з операціями (в тому числі їх ініціюванням) з такими цінними паперами, в тому числі операціями, що можуть бути ініційовані емітентами таких цінних паперів або третіми особами щодо таких цінних паперів згідно з законодавством іноземних держав, до юрисдикції яких відносяться питання стосовно випуску, обліку та інших дій щодо таких цінних паперів. Така відповідальність передбачає, в тому числі, компенсацію витрат Центрального депозитарію, які він може понести у зв’язку з вищезгаданими операціями з цінними паперами та їх наслідками.
Центральний депозитарій не несе відповідальності за невиконання або відмову у виконанні операції з цінними паперами, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, якщо таке невиконання/ відмова у виконанні сталася внаслідок неможливості проведення операції в зв’язку з її невідповідністю вимогам законодавства України або неможливістю відображення операції на рахунку депозитарної установи, або якщо в проведенні відповідної операції було відмовлено депозитарієм іноземної країни, де була здійснена емісія або розміщення відповідних цінних паперів, або міжнародною депозитарно-кліринговою установою.
Центральний депозитарій не несе відповідальності за не відображення/ не можливість відображення/ відмову у відображенні на рахунку депозитарної установи операції/наслідків операції з цінними паперами, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, власником або набувачем яких/прав на які є депозитарна установа, її депоненти, клієнти (клієнти клієнтів), якщо це не відображення/ неможливість відображення/відмова у відображенні сталася внаслідок відсутності у Центрального депозитарію можливості/механізму (в тому числі технічного, правового тощо) відобразити відповідну операцію/ наслідки операції на рахунку депозитарної установи.
6.1.3. Для успішного ініціювання операції зарахування цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, на рахунок депозитарної установи в Центральному депозитарії депозитарна установа повинна перевірити їх наявність у переліку цінних паперів, що зареєстровані в СОІ. У разі відсутності певного випуску цінних паперів в СОІ, депозитарна установа направляє повідомлення засобами СОІ із запитом внести необхідний випуск цінних паперів до переліку цінних паперів СОІ, надавши його у вигляді додаток № 16 через веб-сервіс «Кабінет Клієнта» (opens new window). Після отримання від депозитарної установи зазначеного повідомлення Центральний депозитарій вносить відповідні цінні папери до відповідного переліку лише за умови наявності правової та технічної можливостей. У випадку відсутності таких можливостей Центральний депозитарій повідомляє про це заявника протягом одного робочого дня з дати отримання запиту через веб-сервіс «Кабінет Клієнта» (opens new window) та вправі відмовити у проведенні операції з відповідними цінними паперами.
6.1.4. Центральний депозитарій проводить операції зарахування/списання цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, з дотриманням принципу «поставка без оплати» за умови можливості надання таких послуг в межах законодавства України.
Ініціювання операції зарахування/списання цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, на рахунок/з рахунку депозитарної установи в Центральному депозитарії здійснюється на підставі розпорядження депозитарної установи на зарахування/списання цінних паперів.
Центральний депозитарій відправляє розпорядження до відповідного депозитарію іноземної держави або міжнародної депозитарно-клірингової установи, в якому (якій) відкрито рахунок Центрального депозитарію, на підставі розпорядження депозитарної установи. За умови наявності зустрічного розпорядження від контрагента в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій установі, який/яка проводить розрахунки, та їх успішного квитування, здійснюється зарахування/списання цінних паперів на рахунку Центрального депозитарію. Підставою для зарахування/списання цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, на рахунок/з рахунку депозитарної установи в Центральному депозитарії є підтвердження про зарахування/списання цінних паперів на рахунок/з рахунку Центрального депозитарію, що відкритий в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій установі відповідно.
Обов’язок щодо узгодження розрахункових реквізитів та інших параметрів угоди з контрагентами лежить на ініціаторі операції. Центральний депозитарій не несе відповідальності за непроведення або несвоєчасне проведення транскордонних операцій з причин зазначення у розпорядженні помилкових/некоректних даних.
Увага!!!
Операції списання з рахунку НДУ в Clearstream Banking, SA іноземних цінних паперів за умови, що розрахунковим депозитарієм зазначені FEDERAL RESERVE BANK OF NEW YORK (FRNYUS33) або The Depository Trust & Clearing Corporation (DTCYUS33) можуть бути скасовані покупцем/одержувачем. Немає обмежень щодо часових рамок повернення цінних паперів. Враховуючи це, завершення розрахунків здійснюється Центральним депозитарієм в день отримання інформації від Clearstream Banking, SA про повернення цінних паперів на рахунок Центрального депозитарію.
У такому випадку Центральний депозитарій інформує депозитарну установу про цей факт шляхом надсилання інформаційного повідомлення засобами СОІ та формує розпорядження про зарахування цих цінних паперів на рахунок депозитарної установи із зазначенням тих самих реквізитів, що зазначались у розпорядженні депозитарної установи, розрахунки за яким було скасовано. Депозитарна установа протягом того ж операційного дня має виставити відповідне зустрічне розпорядження.
Ініціатор скасованої операції самостійно з’ясовує причину скасування операції та за необхідності узгоджує параметри повторної операції з контрагентом.
6.1.5. При створенні депозитарною установою розпорядження щодо зарахування на рахунок депозитарної установи в Центральному депозитарії цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, до операцій з якими застосовується гербовий збір або інші податки чи збори відповідно до законодавства країни, в якій знаходиться та провадить свою діяльність депозитарій іноземної держави або міжнародна депозитарно-клірингова установа, його правил, а також законодавства країни, де були випущені відповідні цінні папери, та проспектів емісій відповідних випусків цінних паперів, необхідно зазначати в розпорядженні відповідну інформацію про податки та збори, що застосовуються.
Крім того, необхідно враховувати, що будь-які угоди з іноземними цінними паперами можуть бути підставою для стягнень різних типів податків/зборів/інших платежів згідно з вимогами законодавства країни, в рамках якого здійснюється (здійснена) емісія.
У разі здійснення депозитарною установою операцій з такими цінними паперами, вважається, що депозитарній установі відомо про стягнення відповідних податків та/або зборів. В такому разі при проведенні операцій з цінними паперами, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні, депозитарна установа несе відповідальність за сплату відповідних податків та/або зборів самостійно або компенсує Центральному депозитарію затрати, пов’язані зі сплатою Центральним депозитарієм депозитарію іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій установі відповідних податків, зборів та/або супутніх послуг.
Одночасно із поданням розпорядження на проведення транскордонних операцій з метою додержання вимог законодавства України щодо санкцій, депозитарна установа надає засобами веб-сервісу «Кабінет Клієнта» лист наступного змісту:
«Цим листом ________(найменування та код ЄДР депозитарної установи) підтверджує, що операція, ініційована _________(найменування та код за ЄДРПОУ депозитарної установи) розпорядженням № _____ від ______(дд.мм.рррр) не передбачає вчинення будь-яких дій з активами особи, до якої застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), а також з активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними».
Операція буде ініційована після отримання Центральним депозитарієм зазначеного листа та відсутності зауважень до нього.
6.1.6. На вимогу Центрального депозитарію депозитарна установа повинна надавати копії відповідних документів згідно норм чинного валютного законодавства України, оформлені належним чином.
У разі відмови депозитарної установи / депонента, клієнта депозитарної установи надавати копії відповідних документів, Центральний депозитарій має право відмовити у виконанні розпоряджень депозитарної установи щодо операцій з цінними паперами, емісія яких здійснюється (здійснена) в іноземній країні.
6.1.7. У разі отримання Центральним депозитарієм доходів (сум погашення або інших виплат) у грошових коштах в іноземній валюті за цінними паперами, що зберігаються/лись на рахунку Центрального депозитарію в іноземній фінансовій установі та належать депозитарній установі, депоненту, клієнту (клієнту клієнта) депозитарної установи, депозитарна установа повинна надати Центральному депозитарію розпорядження (за підписом одного з розпорядників рахунку в цінних паперах депозитарної установи) на перерахування зазначених доходів (сум погашення) на грошовий рахунок одержувача-депозитарної установи (додаток № 15 Розділу ІІ). Таке розпорядження повинно містити усі реквізити, необхідні для здійснення переказу коштів з рахунку Центрального депозитарію в банку, що відповідає критеріям, встановленим Національним банком України, та надається у вигляді електронного документа через веб-сервіс «Кабінет Клієнта» (opens new window). Вихідний номер такого розпорядження має містити тільки цифри та символ «/».
Депозитарна установа несе повну відповідальність за перерахування доходів (сум погашення) депонентам, клієнтам депозитарної установи, які (клієнти яких) мають право на отримання доходів (сум погашення) у відповідності з проспектом емісії цінних паперів, за якими здійснюються відповідні виплати, та чинним законодавством.
Центральний депозитарій перераховує зазначені доходи (суми погашення) відповідно до розпорядження депозитарної установи. За наявності розпорядження депозитарної установи термін надання Центральним депозитарієм розпорядження про переказ коштів зі свого рахунку, на відповідні грошові рахунки одержувачів-депозитарних установ, не може перевищувати три робочі дні з моменту отримання підтвердження про зарахування коштів на рахунок Центрального депозитарія в банку на території України, що відповідає критеріям, встановленим Національним банком України. Зобов’язання Центрального депозитарію щодо перерахування доходів, сум погашень або інших виплат, вважаються виконаними з моменту списання таких коштів з рахунку Центрального депозитарія в українському банку на користь депозитарної установи згідно з її розпорядженням. У разі виникнення проблем на шляху руху таких коштів Центральний депозитарії може ініціювати розслідування в українському банку лише за наявності відповідного запиту від депозитарної установи, наданому у довільній формі через веб-сервіс «Кабінет клієнта» із зазначенням дати та номеру розпорядження щодо виплати коштів, коду ISIN, суми коштів, що не надійшли, та гарантії компенсації витрат Центрального депозитарія, пов’язаних із таким розслідуванням.
6.1.8. Центральний депозитарій надає послуги з розміщення та обігу цінних паперів іноземних емітентів на території України за умови їх допуску та/або реєстрації у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Центральний депозитарій здійснює перевірку щодо можливості обліку цінних паперів іноземного емітента на рахунку в цінних паперах Центрального депозитарію цінних паперів, відкритому в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій установі, з яким (якою) Центральним депозитарієм цінних паперів встановлено кореспондентські відносини, попередньо отримавши від клієнта – депозитарної установи відповідний запит, у якому зазначено міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (ISIN).
Центральний депозитарій може на запит професійного учасника ринку капіталу надавати довідки щодо можливості обліку певних іноземних цінних паперів на рахунку центрального депозитарія в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарнокліринговій установі та обмежень щодо цього цінного паперу у відповідній депозитарній системі. Запит на довідку надається через веб-сервіс «Кабінет Клієнта» як інформаційне повідомлення та має містити найменування і код за ЄДРПОУ особи, що звертається, та код ISIN цінного паперу. В паперовому вигляді запит може бути прийнятий виключно від професійного учасника ринку капіталу, що не зареєстрований у «Кабінеті Клієнта».
Професійний учасник ринку капіталу може ініціювати подання Центральним депозитарієм до Комісії заяви про допуск цінних паперів іноземного емітента до обігу на території України, передбаченої нормативно-правовим актом Комісії, який регулює допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України. Для цього професійний учасник ринку капіталу надає Центральному депозитарію запит за формою Додаток № 17. У разі необхідності Центральний депозитарій може запросити у заявника додаткову інформацію, необхідну для підготовки заяви про допуск цінних паперів іноземного емітента до обігу на території України.
Цінні папери іноземних емітентів зараховуються на рахунок депозитарної установи в Центральному депозитарії з режимом «що не допущені до обігу на території України» (крім випадку, коли цінні папери відповідного випуску іноземного емітента допущенні до обігу на території України згідно з рішенням Комісії). Центральний депозитарій розблоковує (обліковує як такі, що допущені до обігу на території України) цінні папери іноземного емітента після отримання рішення Комісії про допуск цінних паперів іноземного емітента до обігу на території України.
З цінними паперами іноземного емітента, щодо яких Комісією прийнято рішення про їх допуск до обігу на території України, можуть здійснюватися операції, передбачені Правилами Центрального депозитарію та цим Регламентом, в межах чинного законодавства.
6.1.9. В рамках виконання обов’язків за договорами з депозитаріями іноземних держав або з міжнародними депозитарно-кліринговими установами, в яких Центральному депозитарію відкриті рахунки, Центральний депозитарій зобов’язаний виконувати всі необхідні дії, передбачені такими договорами, в тому числі отримувати інформацію від емітентів цінних паперів, що обліковуються на його рахунку, та передавати таку інформацію депозитарним установам, депоненти, клієнти яких є власниками таких цінних паперів. При проведенні іноземним емітентом дистанційних загальних/позачергових зборів акціонерів/учасників взаємодія депозитарної установи з Центральним депозитарієм складається з наступних елементів:
- Центральний депозитарій протягом одного робочого дня з моменту отримання від депозитарія іноземної держави або міжнародної депозитарно-клірингової організації повідомлення про проведення емітентом дистанційних загальних/позачергових зборів акціонерів направляє його засобами СОІ депозитарним установам, на рахунках яких обліковуються відповідні цінні папери.
- Депозитарна установа у разі надходження інструкцій від її депонента, клієнта (клієнта клієнта) надає до Центрального депозитарію за допомогою веб-сервісу «Кабінет Клієнта» (opens new window) повідомлення про необхідність реалізації права власників іноземних цінних паперів щодо участі у загальних зборах акціонерів/учасників з використанням форми (Додаток № 18) відповідно до наданого раніше засобами СОІ інформації від емітента іноземних цінних паперів у термін не пізніше ніж за п’ять робочих днів до встановлених у повідомленні про проведення емітентом дистанційних загальних/позачергових зборів акціонерів кінцевих термінів. Розпорядження, що надходитимуть пізніше зазначеного терміну, не розглядатимуться та не оброблятимуться.
- Центральний депозитарій направляє встановленими засобами комунікації належним чином оформлену електронну інструкцію, відповідно до розпорядження депозитарної установи за формою Додаток № 18, іноземному депозитарію або міжнародній депозитарно-кліринговій установі у терміни, встановлені у повідомленні про проведення емітентом дистанційних загальних/позачергових зборів акціонерів. Фактом завершення операції є отримання від іноземного депозитарію або міжнародної депозитарно-клірингової установи інформації про прийняття розпорядження Центрального депозитарію в роботу.
У разі виникнення необхідності у проведенні будь-яких інших необов’язкових операцій з іноземними цінними паперами для врахування їх особливостей депозитарна установа після отримання інформації від Центрального депозитарію щодо проведення такої операції має звернутись до Центрального депозитарію для підписання додаткової угоди до Депозитарного договору (у разі необхідності) та отримання інструкцій щодо подальших дій. При цьому, ініціатор процесу має самостійно з’ясувати умови участі у загальних зборах акціонерів/учасників іноземного емітента цінних паперів, які залежать від законодавства країни реєстрації емітента та його внутрішніх документів і правил, та враховувати їх під час надання розпорядження.